Akrep - Yılan İlaçlama

Akrep, etkili zehri ile tanınır. Çok zehirli akrep, bir insanı soktuğu anda 7 saat gibi bir süre içerisinde ölümüne neden olabilir.Bu yüzden akrep ilaçlama uygulaması şarttır. Akrepler genellikle, 5cm büyüklüğünde olup, 600 civarında türe sahiptir. Akrep çok uzun yıllardır yeryüzünde varlığını sürdürmektedir. Akrepler yalnız yaşamayı tercih eder, saldırgan yapıya sahiplerdir. Akrep canlıları, birçok böcek türü gibi yumurtlama ile ürer. Çiftleşme zamanı gelince erkek ve dişi olan akrepler birlikte gezer. Kuyruklarını birbirlerine dolar, ileri geri dans eder gibi gezerler. Saldırgan akrep dişisi, çiftleşmeden sonra erkeğini yiyebilir. Döllenen dişi akrep, yumurtalarını, sırtında taşır. Akrep yumurtaları, çatlayıp açılma yaptığında akrep sırt kapağını açar, yavruları serbest bırakır. Ayaklarında vantuz olan akrep yavruları anne sırtına rahatlıkla iner, çıkar. Akrep 60–70 adet arasında yavru yapar. Akrep yavruları ilk deri değişimi olana kadar beslenmez, vücut enerjileri yeterli gelir. Akrebin rengi ve büyüklüğü yaşama alanlarına göre farklılık gösterir. En sık rastlanan akrep rengi, kızıl, kahve, siyah, sarıdır. Hiyosiyanik” ve “Karbilamin adı verilen proteinler akrebin zehrini oluşturur, akrep zehri ile avını yakalar, etkisiz hale getirir ve yer. Akrep yaşamak için sıcak ve nemli iklimleri seçer. Akrepler bazen açık kapı, pencere gibi alanlardan ev içine gelir. Yatak ve ayakkabı içerisine saklanır. Akrep sokması durumlarında doktora gidilmesi kesinlikle şarttır. Kemiğe gelen akrep sokması çok etkili değildir. Evde akrep varsa kesinlikle mekana akrep ilaçlaması yapılması gereklidir. Akrep ilaçlama itina ile ev içine her alana yapılmalıdır. Akrep ilaçlamada sıvı, kokulu ilaçlar kullanılır. Akreple mücadele, böcekle mücadele, kemirgenle mücadele için bizi arayın. Eğitimli kadromuzla, sağlık bakanlığı onaylı belgelerimizle sizlere akrep ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Rüzgar ilaçlama şirketimiz sizlere günün her saati akrep ilaçlama hizmetini etkili ilaçları ile sağlamaktadır.

Yılan sürüngen bir canlı olup, derisi pullarla kaplı olan zehirli bir canlıdır. Ağızlarında 2 adet zehirli diş ve çatallı uzun bir dili bulunan yılanların esnek ağız yapıları vardır. Beslenmek amacı ile yakaladığı avını bütün olarak yutan yılan, doğal ortamlarda yaşayan tavşan, fare, tavuk, köstebek, kurbağa, kuş, keklik gibi canlılar ile beslenmesini sağlarken, boyu 10 metrenin üzerinde olan yılanlar ise geyik, inek, kuzu, domuz ve hatta insan gibi daha büyük canlılar ile beslenme sağlar. Yılanlar avlarını bütün olarak yuttukları için sindirmeleri uzun zaman alır ve çok yorulurlar. Bu nedenle sindirme sonrası bir süre dinlenmeye çekilirler. Bazı yılan türleri ise büyük avlarını yuttuklarında sindirmelerinin kolaylaştırmak amacıyla kalın bir ağaç etrafına kendilerini sararlar ve avının kemiklerinin kırılmasını sağlarlar.

Dünyanın hemen hemen her kıtasında yaşayan türlere sahip olan yılanların %98'i zehirlidir. Karada ve suda yaşayan binlerce türe sahip olan yılanların ülkemizde sadece 40-50 türü yaşamaktadır. Yılan zehri çok etkili ve çok tehlikelidir. Bir insanı birkaç saat içerisinde öldürebilecek kadar etkili zehre sahip olan yılan türleri yaşamaktadır. Özellikle Afrika ve Brezilya ormanlarında çok zehirli yılanlar yaşamaktadır. Yılanlar sıcak iklimleri ve güneşli havaları severler. Özellikle güneşli havalarda güneşlenmek amacı ile yuvalarından çıkarlar ve bu nedenle yaz aylarında daha sık görülürler. Yılan yuvası toprak içine açtığı uyuklardır. Yumurtlama dönemlerinde yumurtalarını bu yuvalarında saklar.

Ençok bilinen ve ençok rastlanılan yılan türleri arasında, boynuzlu yılan, boğa yılanı, engerek yılanı, kara yılan, piton yılanı, çift başlı yılan, çıngıraklı yılan gibi yılan türleri en biline yılan türleridir. Yılanların sıcak iklimlerde yaşayan türleri daha çok zehirlidir. Çöl ortamında yaşayan yılanlar, nemli ve sulak alanlarda yaşayan yılan türlerine göre daha zehirlidir. Yılan sokması çok tehlikelidir ve yılan sokmasına maruz kalan kişiler acilen en yakın hastaneye ulaştırılmalıdır. Kırsal bölgelerde yılan sokması sonucu birçoık insan hayatını kaybetmektedir. Yılan ısırması sonucu yapılaması gereken ilk müdahale, yılan tarafından sokulan yerin 4-5cm üzerinden bir cisim ile bağlamak ve kan akışını yavaşlatmak yapılaması gereken en acil müdahaledir.

Yılan derisi çok kıymetlidir ve maddi olarak çok değerlidir. Yılan derisi çanta, cüzdan, ayakkabı, ceket, hediyelik eşya gibi birçok elbise ve eşya yapımında kullanılır ve bu eşyalar çok pahalı fiyatlara satılır. Yılan çok tehlikelidir ve görüldüğü anda uzman bir ilaçlama şirketini arayarak uzman ekipler tarafından müdahale edilmesi sağlanmalıdır. Yılan ilaçlama konusunda Çağan ilaçlama şirketi olarak sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ve deneyimli ilaçlama personelimiz ile hizmet vermekteyiz. Yılan ilaçlama ve her türlü sürüngen ilaçlama uygulamalarında günün her saati hizmet vermekte olan Çağan ilaçlama şirketimiz Adıyaman ve ilçeleri genelinde hizmet vermektedir.